WYCENA SYSTEMU ALARMOWEGO
System alarmowy to zestaw urządzeń, które mają zagwarantować bezpieczeństwo, a w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia, powiadomić i przeciwdziałać powstaniu strat z tego tytułu. Wycena systemu alarmowego wymaga odpowiednich przygotowań i ustaleń. Ponieważ kryteriów, od jakich zależy bezpieczeństwo jest bardzo dużo, wycena systemu alarmowego nie stanowi szablonowej procedury i za każdym razem wymaga kontaktu z doświadczonym specjalistą oraz zgromadzenia niezbędnych danych wstępnych.
1. Co kupić, aby zainstalować kompletny system alarmowy?
W skład systemu alarmowego wchodzi cała gama urządzeń, które zapewniają mu określoną funkcjonalność oraz pozwalają na stworzenie skutecznej bariery przed niebezpieczeństwami. Każde z urządzeń alarmowych w domu lub firmie spełnia rolę, którą można zaklasyfikować do jednego z konkretnych zadań:
- a) detekcja faktorów zagrożenia,
- b) analiza i przetwarzanie sygnałów,
- c) reakcja – uruchomienie alarmu i wysłanie powiadomienia,
- d) konfiguracja, wprowadzanie danych wejściowych.
Urządzenia, które każdy alarm posiadać powinien:
a) Centrala alarmowa – jest to podstawowe urządzenie integrujące wszystkie inne komponenty systemu alarmowego. W zależności od stopnia jej rozbudowania może oferować wiele funkcji, które są związane z parametrami czułości detekcji oraz rodzajami powiadomień. W dużych obiektach umożliwia skonfigurowanie stref alarmowych (np. w ciągu dnia lub kiedy śpimy i przebywamy tylko na jednym piętrze budynku etc). Dokonując wyboru centrali alarmowej, musimy zastanowić się, jakie rodzaje detekcji oraz w jakim stopniu rozbudowy (również w przyszłości) ma gwarantować.
b) Manipulator alarmowy – urządzenie wyposażone najczęściej w klawiaturę oraz wyświetlacz, za pomocą którego odbywa się obsługa (czyli programowanie oraz wyświetlanie stanów i komunikatów diagnostycznych urządzenia).
c) Czujki i bariery – to jak szerokie spektrum detekcji niebezpieczeństw jest w stanie wykryć dany alarm, jest uzależnione od tego, jakie czujniki są w nim wykorzystane. Detektory wykrywają zaprogramowane przez producenta zdarzenia i przekazują sygnał wywołujący alarm do centrali, która poddaje go interpretacji.
d) Sygnalizatory alarmowe – urządzenia mające na celu ogłoszenie alarmu, oraz przestraszenie (spłoszenie) potencjalnego włamywacza. Są wyposażone w źródło głośnego i uciążliwego dźwięku oraz opcjonalnie w źródło jaskrawego światła.